Search

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Recent News

ضد عفو نی کردن دستگاه های کارتخوان

با توجه به شیوع جهانی ویروس کرونا و لزوم ضد عفونی سطوح از جمله دستگاه‌های کارتخوان، انجمن بین المللی PCI نسبت به ضد عفونی غیر اصولی دستگاه‌های کارتخوان هشدار داد.

به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا، انجمن بین‌المللی PCI به عنوان متولی تدوین استانداردها و بهروش‌های امنیت صنعت پرداخت الکترونیکی، توصیه‌هایی برای ضدعفونی کارت‌خوان‌های فروشگاهی منتشر کرده است.

 

شیوع ویروس کرونا و لزوم ضد عفونی سطوح و ابزارهای عمومی از جمله کارتخوان و خودپردازها به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا باعث شده تا گندزدایی و ضد عفونی از سوی بانک‌ها برای خودپردازها و فروشندگان برای دستگاه‌های پایانه فروش به صورت گسترده در ایران و جهان انجام شود که  اهمیت بسیار زیادی دارد اما فرآیند ضد عفونی باید به روش صحیح انجام شود چرا که ضد عفونی غیر صحیح از جمله اسپری مواد شوینده و ضد عفونی بر روی سطح دستگاه از جمله کلیدها باعث خرابی ابزار خواهد شد؛ لازم به ذکر است، ضد عفونی غیر اصولی در ایران نیز مانند سایر کشورها باعث تخریب تعداد زیادی دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز شده است.

 

انجمن بین‌المللی PCI با اشاره به رواج استفاده از مایعات و دیگر مواد ضدعفونی کننده سطوح، یادآوری کرده که بسیاری از دستگاه‌های کارت‌خوان‌، نسبت به نفوذ مایعات به درون دستگاه مقاوم نبوده و این امر ممکن است به خرابی دستگاه منجر شود، بنابراین توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شیوه ضدعفونی کردن و پاکسازی صفحه کلید و دیگر اجزای دستگاه، به دفترچه راهنمای نگهداری کارتخوان یا وب‌سایت شرکت تولید کننده، مراجعه شود.

 

همچنین از آنجایی که برخی از پذیرندگان ممکن است به تصور پیشگیری از آلوده‌شدن کارت‌خوان، صفحه کلید یا همه دستگاه را با لایه‌های اضافی پوشانده یا در محفظه‌های خاصی قرار دهند، انجمن پی‌سی‌آی این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کند زیرا دستگاه کارت‌خوان باید بدون هیچ شی یا ابزار اضافی، مستقیماً در دسترس دارنده کارت باشد.

 

پوشاندن بخشی از دستگاه یا همه آن، ریسک‌های دیگری از جمله احتمال نصب انواع اسکیمر را به دنبال دارد. از این رو تأکید می‌شود دارندگان کارت‌خوان از این کار اجتناب کرده و در عوض، به صورت دوره‌ای به ضدعفونی کردن کارت‌خوان به روش صحیح اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *